Każda kobieta spodziewająca się dziecka z niecierpliwością oczekuje na każde kolejne badanie ultrasonograficzne, podczas którego będzie mogła zobaczyć na monitorze swoje rozwijające się maleństwo. Jak wygląda badanie aparatem USG, jak się do niego przygotować i czy istnieją przeciwwskazania do jego wykonania? Odpowiedź znajdziemy poniżej.

Badanie USG polega na zastosowaniu ultradźwięków, które za pomocą emitera wysyłane są do danego ośrodka i wracając do odbiornika, pozwalają na uzyskanie bardzo dokładnego obrazu badanych tkanek. Jest to badanie nieinwazyjne, nie wymaga również specjalnego prfzygotowania z strony pacjentki. Ponadto jest bezbolesne i nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonywania go podczas ciąży.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, w standardowo przebiegającej ciąży, wykonanie minimum trzech badań USG. W praktyce, szczególnie w prywatnych gabinetach ginekologicznych, wykonuje się je znacznie częściej. Pierwsze badanie USG w okolicy szóstego tygodnia ciąży przeważnie wykonuje się dopochwowo, dzięki temu lekarz potwierdza istnienie ciąży oraz bada stan narządów rodnych kobiety.

Natomiast badania w późniejszych okresach ciąży wykonuje się przez powłoki brzuszne. Zaleca się aby pacjentka miała wygodne ubranie, w którym bez skrępowania będzie mogła odsłonić brzuch w pozycji leżącej. Badanie wykonuje się przesuwając specjalną głowicą po brzuchu mamy, aby jak najdokładniej ocenić wielkość i rozwój płodu.

W niektórych gabinetach ginekologicznych, lekarz posiada aparat USG przekazujący także obraz 3D i 4D, który nagrany na nośnik cyfrowy, może być wspaniałą pamiątką dla rodziców dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *