materiały ogniotrwałe

Cechy materiałów ogniotrwałych

Codziennie możemy się przekonać, słysząc w radiu i telewizji, jak niebezpieczny jest ogień i jakie spustoszenie może spowodować zarówno w gospodarstwach domowych jak i środowisku naturalnym. Aby zabezpieczyć się w miarę możliwości przed tym żywiołem człowiek, wraz z rozwojem technologii, coraz częściej stosuje w miejscach o podwyższonym ryzyku zapalenia, materiały ogniotrwałe.

Stosuje się je zarówno w urządzeniach czy piecach, gdzie temperatura może dochodzić nawet powyżej tysiąca stopni Celsjusza, ale również zabezpiecza się nimi budynki mieszkalne czy hurtownie, aby zminimalizować możliwość rozprzestrzeniania się niebezpiecznego pożaru. Jednym z takich materiałów jest beton ogniotrwały, który służy do wyposażania różnego rodzaju pieców, służących do wypalania, spalarniach czy zwyczajnych domowych palenisk. Ochraniając przed żarem i bardzo wysoką temperaturą ściany pieca osłania przed przepaleniem i jednocześnie izoluje, pozostawiając i kumulując tę temperaturę tylko w piecu.

Dzięki temu materiały ogniotrwałe przyczyniają się nie tylko do osłony przed ogniem i wysoką temperaturą, ale również znacznie zwiększają efektywność danych pieców, pozwalając do szybkiego podniesienia i utrzymania bardzo wysokiej temperatury. Obecnie praktycznie w każdym piecu wykorzystuje się beton ogniotrwały, doceniając jego właściwości i możliwości kumulacyjne. Wynalezienie takich materiałów odpornych na wysoką temperaturę i ogień zapewniło bezpieczeństwo dla wielu ludzi, ale również pozwoliło na wytwarzanie produktów, do których powstania potrzeba wysokiej temperatury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *